Juraj Blanár rokoval s ruským veľvyslancom o energetických otázkach
Na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa 10. marca 2026 uskutočnilo rokovanie medzi Jurajom Blanárom, ministrom zahraničných vecí, a Sergejom Vadimovičom Andrejevom, novým ruským veľvyslancom. Hlavným predmetom rozhovoru boli dodávky plynu a energetická stabilita Slovenska. Blanár vyjadril záujem vlády o pokračovanie spolupráce s Ruskom, predovšetkým v oblasti energetických surovín.
Diskusia sa sústreďovala na otázky energetickej stability, čo nadobudlo naliehavosť v súvislosti so zastavením dodávok ropy zo strany Ukrajiny prostredníctvom ropovodu Družba. Blanár zdôraznil: „Je nevyhnutné zabezpečiť ochranu našej kritickej infraštruktúry a minimalizovať negatívne dopady na energetickú bezpečnosť Slovenska, obzvlášť v kontexte prebiehajúcich udalostí na Blízkom východe.“
Podpora Ukrajiny a vojenské riešenia konfliktov
Juraj Blanár, ako minister zahraničných vecí, zdôraznil aj podporu Slovenskej republiky pre suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Podľa jeho slov je potrebné viesť diskusie o bezpečnostných zárukách pre všetky zúčastnené strany, aby sa hľadalo mierové riešenie. Blanár uviedol: „Slovensko sa dlhodobo snaží presadzovať dialóg a diplomatické riešenia konfliktov, pričom naším cieľom je dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier, v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom.“
Prehĺbenie praktickej spolupráce
Současťou rokovania bola aj diskusia o obnovení činnosti Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu, ktorá naposledy zasadala v novembri 2021 v Bratislave. Témou bola aj kultúrna spolupráca, pričom sa diskutovalo o znovuotvorení Slovenského inštitútu v Moskve a úprave fungovania Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.
Pragmatické vzťahy so stranou a ochota na spoluprácu
Blanár zdôraznil prax pragmatických a konštruktívnych vzťahov so Ruskou federáciou, pričom poukázal na potrebu rešpektovať záväzky vyplývajúce z členstva Slovenska v Európskej únii a NATO. Záverom rokovania potvrdil, že je vláda pripravená viesť dialóg, ktorý prinesie vzájomný prospech na oboch stranách, čo už potvrdili predchádzajúce rokovania ministra Blanára s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.