Premiér Robert Fico odcestoval do Bruselu na samit EÚ
Dnes, vo štvrtok 19. marca 2026, odcestoval predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico do Bruselu, kde sa zúčastní na samite lídrov členských štátov Európskej únie. Tento samit bude zameraný na viaceré kľúčové témy, medzi ktorými dominuje vojna na Ukrajine, situácia na Blízkom východe a ich vplyv na ceny energií. Lídri budú diskutovať aj o otázkach konkurencieschopnosti, viacerých finančných rámcoch na roky 2028 – 2034, obrany a bezpečnosti, a migrácie. Okrem samitu sa plánuje aj stretnutie eurozóny.
Slovenské priority v Bruseli
Predseda Fico avizoval, že Slovenská republika bude na samite presadzovať konkrétne opatrenia, ktoré by mali znížiť ceny energií a posilniť konkurencieschopnosť slovenského priemyslu. Medzi jeho hlavné priority patrí aj ochrana energetickej bezpečnosti a zachovanie silnej politiky súdržnosti, rovnako ako aj podpory spoločnej poľnohospodárskej politiky v budúcom dlhodobom rozpočte EÚ. Premier vyjadril presvedčenie, že vysoké ceny energií sú najvážnejším problémom, ktorému čelí Únia, a že v Bruseli hodlá presadzovať opatrenia vedúce k zníženiu cien elektriny pre priemysel a domácnosti.
Otázky súvisiace s dodávkami ropy
Fico tiež upozornil, že Slovensko zažíva vážnu situáciu v oblasti dodávok ropy, a to kvôli zastaveniu tranzitu cez ropovod Družba, ktorému Ukrajina pripisuje poškodenie ruskými útokmi. Naopak slovenský premiér tvrdí, že ropovod nie je poškodený a očakáva, že lídri EÚ budú žiadať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o obnovenie dodávok ropy. Fico ostro zareagoval na návrhy záverov týkajúcich sa Ukrajiny, keďže v nich chýbala zmienka o dodávkach z Družby.
Fico verí v úspech rokovaní
Ak sa Fico podarí presadiť niektoré dôležité body v oblasti konkurencieschopnosti, nemá zásadný problém s podporou ostatných tém na rokovaní. Predpokladá sa, že sa vráti na Slovensko najneskôr v piatok, 20. marca 2026.