Donald Trump zvažuje odchod USA z NATO
Americký prezident Donald Trump v nedávnom rozhovore pre britský denník The Telegraph oznámil, že Spojené štáty veľmi silno uvažujú o vystúpení z NATO. Tento krok zvažuje po tom, čo sa americkí spojenci odmietli zúčastniť na vojenských operáciách proti Iránu, čo Trump vníma ako nedostatočné partnerstvo v rámci aliancie. Tajomstvom nezostáva ani kritika zo strany niektorých amerických predstaviteľov, ktorí tvrdia, že NATO už viac nie je tou silnou a jednotnou alianciou, akou bývala.
Kritika a prehodnotenie vzťahov s NATO
Na Trumpove slová zareagoval aj americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý v rozhovore pre Fox News uviedol, že vzťahy s NATO budú musieť byť po skončení vojny s Iránom „prehodnotené”. Upozornil, že ak NATO slúži iba na obranu Európy pri útokoch a zároveň mu nie sú poskytované adekvátne základne zo strany európskych spojencov, nie je to udržateľné.
Osobná nespokojnosť s členskými krajinami NATO
Trump aj sám dodal, že má vážne obavy ohľadom ochoty členov NATO poskytnúť podporu, keď je to potrebné. Uviedol, že niektoré krajiny ako Taliansko a Španielsko sa správali ako „zbabělci”, keď v kritických momentoch odmietli poskytnúť americkým vojenským silám priestory na operácie.
Vyhlásenia o britskej armáde a odpoveď na otázky ohľadom obrany
Na otázku novinárov o tom, či plánuje Británia zvýšiť výdavky na obranu, Trump ironicky podotkol, že britské námorníctvo nie je dostatočne silné, aby sa mohlo zapojiť do akcií, v ktorých by potenciálne potrebovalo pomoc USA. Svoj názor podoprel kritikou na adresu britskej flotily, ktorá podľa jeho slov nedokáže splniť základné obranné úlohy.
Dôsledky pre európske aliancie
Tieto Trumpove vyjadrenia naznačujú, že Spojené štáty už nevnímajú európske krajiny ako rovnocenných partnerov a len posilňujú obavy o budúcnosť NATO a jeho kolektívnej obrany. Americkí predstavitelia sa zhodujú na tom, že nadchádzajúce rozhodnutia budú kritické pre budúcnosť transatlantických vzťahov.