Viaceré turecké médiá nedostali akreditáciu na samit NATO v Ankare
Na nadchádzajúci samit NATO, ktorý sa uskutoční 7. a 8. júla 2026 v tureckom hlavnom meste Ankare, bolo niekoľkým tureckým médiám odmietnuté udelenie akreditácie. Hovorkyňa NATO oznámila, že akreditačný proces je založený na odporúčaniach hostiteľskej krajiny, teda Turecka. Toto rozhodnutie vyvolalo v Turecku vlnu kritiky zo strany novinárskych organizácií, ktoré považujú túto situáciu za vážny problém pre slobodu tlače v krajine.
Kritika voči akreditáciám a zmenšujúci sa priestor pre médiá
Novinárske orgány, vrátane známych nezávislých médií ako sú denníky Cumhuriyet a T24, a televízia Sözcü, hlásili odmietnutie akreditácií pre svojich reportérov. Zároveň aj novinár z provládneho denníka Yeni Šafak informoval o zamietnutí svojej akreditácie. Turecká asociácia novinárov označila túto situáciu za znepokojujúcu z hľadiska slobody tlače a tvrdila, že NATO porušilo zásady demokracie a osobnej slobody, ktoré sú zakotvené v jeho zakladajúcej zmluve.
Prípravy na samit a reakcie na akreditácie
Na samite sa zúčastnia aj predstavitelia krajín, ktoré sú partnermi Aliancie z regiónov Perzského zálivu a Ázie. Turecké ministerstvo obrany sa už vyjadrilo k skutočnosti, že NATO je v kontaktu s tureckými úradmi, aby zabezpečilo prístup médií na podujatie. Hovorkyňa NATO, Allison Hartová, zdôraznila dôležitosť osobnej účasti médií na takto významných akciách, pričom situáciu monitorujú.
Obmedzenia slobody tlače v Turecku
Podľa správ zverejnených agentúrou AFP sa v Turecku zmenšuje priestor pre kriticky orientované médiá, pričom stále pribúda množstvo obmedzení. Tieto obmedzenia sa prejavujú v podobe svojvoľných pokút, pozastavovania činnosti a právnych krokov proti novinárom, čo naznačuje stále sa zhoršujúcu situáciu ohľadom slobody médií v krajine.