Starosta z Horehronia mieri pred súd pre dotáciu
Starosta obce Osrblie, Peter Siman, sa postaví pred súd kvôli obžalobe zo subvenčného podvodu. Prípad súvisí s dotáciou z rezervy predsedu vlády, ktorá bola pridelená ešte v roku 2020, kedy bol premiérom Peter Pellegrini. Obec získala 40-tisíc eur na rekonštrukciu kultúrneho domu, avšak podľa obžaloby dotáciu nevyužila v plnej miere na dohodnuté účely.
Podvody s dotáciami a zistenia kontroly
Pri kontrole zo strany Úradu vládneho auditu sa zistilo, že obec vykázala vymenené okná a dvere, ktoré zjavne neodzrkadľovali skutočnosť. Zmluva predpokladala výmenu 38 okien a 9 dverí, no po fyzickej obhliadke sa zistilo, že bolo vymenených len 25 okien a 6 dverí. Rozdiel v hodnotách týchto konštrukcií bol vyčíslený na viac než 5-tisíc eur, čím vznikla škoda štátu.
Nezrovnalosti v použití dotácie
Obžaloba tvrdí, že starosta použil časť prostriedkov z dotácie na iné účely, ako sa zaviazal v zmluve, konkrétne na rekonštrukciu obecného úradu. Ministerstvo financií potvrdilo, že obec vrátila sumu 5 005,49 eur, čo predstavovalo porušenie finančnej disciplíny, a to len za spornú časť dotácie.
Právne kroky a reakcia starostu
Obvinenie zo spáchania trestného činu bolo podané okresnou prokuratúrou v Brezne. Sudkyňa okresného súdu schválila obžalobu, na ktorú starosta podal sťažnosť, avšak tá bola zamietnutá Krajským súdom v Banskej Bystrici. Hlavné pojednávanie v prípade zatiaľ nebolo naplánované. Starosta Siman na opakované otázky média o svojom stanovisku a obvinení reagoval iba stručne, vyjadrujúc, že sa k veci nebude vyjadrovať.
Politické pozadie a voľby
Peter Siman sa v posledných komunálnych voľbách v roku 2022 uchádzal o post ako nezávislý kandidát, zatiaľ čo v predchádzajúcich voľbách v roku 2018 bol nominovaný stranou Smer – SD. Zmluva o dotácii bola uzavretá 18. marca 2020, len niekoľko dní predtým, ako Peter Pellegrini opustil funkciu premiéra.