Irán varuje pred útokmi na hotely s Američanmi
V kontexte vyhrotených vzťahov medzi Iránom a Spojenými štátmi sa iránska armáda vyhlásila za pripravenú na útoky na hotely, kde sú ubytovaní americkí vojaci. Hovorca ozbrojených síl Abolfazl Šekarčí zdôraznil, že každý takýto hotel bude považovaný za legitímny cieľ iránskych útokov. Taktiež varoval, že reakcia Iránu bude rázna, ak budú Američania pokračovať v útokoch na Irán.
Obvinenia američanov zo zneužívania lokálnych obyvateľov
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí obvinil amerických vojakov, že využívajú obyvateľov krajín v Perzskom zálive ako „ľudské štíty“. Uviedol, že americkí vojaci sa pre slučku okolo konfliktu uchýlili do hotelov a kancelárií, aby sa vyhli priamemu konfliktu. Na sociálnych sieťach apeloval na hotely, aby odmietli rezervácie od amerických jednotiek.
Dodatočné varovania a zvyšovanie napätia
Iránske mediálne zdroje informovali, že Teherán vystríhal hotely, najmä v Spojených arabských emirátoch a Bahrajne, pred akýmikoľvek zmluvami s americkými silami. Iránske ozbrojené sily zároveň identifikovali americké tieňové operácie v Sýrii, Libanone a Džibutsku, pričom tvrdia, že susedné krajiny poskytujú americkým silám aktívnu podporu pri útokoch na Irán.
Príčiny vyhrotenia konfliktu
Napätie vzrástlo po útokoch, ktoré na konci februára podnikli Tel Aviv a Washington, pri ktorých bol usmrtený aj najvyšší iránsky duchovný vodca. Následné iránske odvety, ktoré zahŕňali raketové a dronové útoky na izraelské a americké objekty v regióne, ešte viac vystupňovali konflikt a otvorili nové možnosti pre vojenské stretovania.