USA stupňujú tlak na Medzinárodnú agentúru pre energetiku
Aktuality.sk informujú, že americký minister energetiky Chris Wright opätovne pohrozil vystúpením Spojených štátov z Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA). Na zasadnutí v Paríži minister vyjadril znepokojenie nad súčasným zameraním agentúry na klimatické ciele, vrátane ambície dosiahnuť nulové emisie do roku 2050, a požiadal o návrat k prioritám, ktoré sa týkajú zabezpečenia energetickej bezpečnosti.
Kritika klimatickej agendy
Wright v svojom prejave uviedol, že agentúra by mala obnoviť svoju pôvodnú úlohu, ktorou je zaisťovanie energetickej bezpečnosti, na ktorú bola zriadená v reakcii na ropnú krízu v roku 1973. „Spojené štáty využijú všetky možné prostriedky, aby v priebehu nasledujúceho roka odklonili IEA od klimatickej agendy,” povedal. Ak agentúra nebude schopná zamerať sa na nestranný prístup k energetike, USA sa stanú bývalým členom IEA,” varoval Wright.
USA a ich plány
Minister dodal, že Washington plánuje vyvinúť tlak, aby agentúra prestala presadzovať agendu, ktorá je vnímaná ako nepriaznivá pre energetickú bezpečnosť. Wright upozornil, že ak sa IEA nevráti k svojim základným cieľom, Spojené štáty budú nútené prehodnotiť svoju účasť v tejto organizácii.
O vývoji v IEA
V súčasnosti je situácia okolo klimatických cieľov IEA predmetom diskusií medzi členskými štátmi, pričom sa očakáva, že americké vyhlásenia vyvolajú ďalšie debaty o budúcnosti agentúry. Mnohé krajiny sú rozdelené medzi ambíciou dodržať klimatické dohody a potrebou zabezpečiť energetickú stabilitu.